Литвек - электронная библиотека >> Николай Михайлович Сухомозский >> Справочная литература: прочее >> Циблиев Василий >> страница 2
нервовий зрив. Він зачинився в модулі «Спектр», перестав спілкуватися з колегами, окремо харчувався. Понад те, тиждень не виходив на зв’язок зі своїми. А потім передав відкритим текстом приблизно таке: «Станція небезпечна. Прошу мене звідси забрати. Фоула (американський астронавт, що мав міняти Ліненджера – авт.) посилати сюди не треба до тих пір, доки росіяни не наведуть ладу».


ЯБЛУНІ НА «ЧЕРВОНІЙ ПЛАНЕТІ» ТАКИ ЗАЦВІТУТЬ, з повідомлення РІА-Новини «Склад експедиції на Марс визначить відкритий конкурс»

Після завершення будівництва Міжнародної космічної станції почнеться набір космонавтів для польоту на Марс. Про це заявив перший заступник начальника російського Центру підготовки космонавтів генерал-майор Василь Циблієв.


За його словами, для експедиції на «червону планету» потрібні льотчики, медики, геологи, біологи й інші вчені. Програма їх підготовки відрізнятиметься від нинішньої, оскільки буде націлена на тривалий політ з великим об’ємом наукових досліджень, «але і тоді також потрібна висока інтелектуальна підготовка людей з хорошим фізичним здоров’ям», – сказав Циблієв.


Він визнав, що відбір в загін космонавтів Росії зараз йде за «галузевим принципом» – з військово-повітряних сил, з підприємств, що займаються виробництвом космічної техніки або пов’язаних з «Росавіакосмосом».


Циблієв  відзначив, що «в США відбір йде по-іншому. Там сформульовані вимоги до інтелектуальних і фізичних даних, якими повинен володіти кандидат на політ; і кожен, хто бажає присвятити своє життя космосу, може подати заяву і пройти конкурс». Генерал вважає, що за таким же принципом проходитиме відбір російських кандидатів на політ до Марса. Циблієв зазначив, що новий російський корабель «Союз ТМА», на якому зараз космонавтів доставляють на МКС, дозволяє мати зріст до 190 см.


Нагадаємо, що про початок розробки проекту міжпланетного польоту російські вчені оголосили в квітні 2001 року. За словами директора Інституту медико-біологічних проблем РАН Анатолія Григор’єва політ може відбутися в період з 2016 по 2020 рік.

Разом з Росією в проекті братимуть участь США, Канада, Японія і низка європейських країн.


АМЕРИКАНЦІ ДИВУЮТЬСЯ, з телерепортажу О. Лазуренка «Василь Циблієв день провів в гостях у новочеркаських учених»

12.05.2004 р.

Росія, як і раніше, космічна держава. У цьому впевнені представники Російського центру підготовки космонавтів. Сьогодні вони приїхали до Новочеркаська. Глава центру Василь Циблієв разом з донськими тренажеробудівниками підвів підсумки роботи і окреслив плани на майбутнє.

Із Зоряним містечком Новочеркаськ співробітничає вже 30 років. Останній раз керівники центру підготовки космонавтів на Дон приїжджали минулої осені. З тих пір змінилося багато що, і вчені поспішають продемонструвати це.

На донських тренажерах вчилися працювати всі члени дев’ятої експедиції МКС. Сьогодні космонавти застосовують знання з практики, а в центрі вже працюють над модернізацією ще 5 тренажерів. Новий напрям – комп’ютерна підготовка.

Космонавти хвалять донських учених, а московські вчені – найбільший вуз Новочеркаська: місцевий технічний університет закінчили майже всі фахівці Центру.


Після невеликої екскурсії космонавти діляться враженнями з пресою. Говорять, що кращими російські тренажери називають навіть американці. Астронавтів вражає, як навіть без належного фінансування наша космічна галузь завжди була на декілька кроків попереду.


З КАДИЛОМ НА ОРБІТУ, з повідомлення Інтерфаксу «На Байконурі відкрито православний храм»

До 50-річного ювілею на космодромі Байконур відкрито православний храм Георгія Побєдоносця. У вівторок його освятили, а в середу тут вже пройшла перша служба.


На Байконурі існує традиція освячувати ракети перед запуском. Благословення на політ в космос, одержують всі екіпажі.

Благословляти тих, хто відправляється на орбіту, запропонував космонавт Василь Циблієв (1998).


СВИНЯ У КОСМОСІ, бувальщина

11 жовтня 2007 року на Байконурі відбувся запуск чергового космічного човна. Американський астронавт-дублер М. Фінк на святковому фуршеті поцікавився у Василя Васильовича Циблієва, показуючи на бутерброд:

– Тут сало?

І після ствердної відповіді підморгнувши, тицьнув пальцем в небо:

– І там сало є!* Чи думала хоч колись свиня, що побуває в космосі?

Василь Васильович на жарт відповів жартом:

– Індикатор невагомості – біле сало пустелі.

*На борту космічних човнів уся їжа – з тюбиків, пакетиків, баночок. Але В. Циблієв проносив на борт улюблені чорний хліб і сало.