Литвек - электронная библиотека >> Юрій Луценко >> Биографии и Мемуары >> По обидва боки колючого дроту >> страница 4
засновниці казенного дому. Це і є основний корпус, який в народі називають «Катька». Нижня планка літери «Е» — це був блок смертників, потім він став спецпостом ПЖ, для пожиттєвих.

В спецпості цілодобове відеоспостереження — і всього коридору, і кожної камери окремо. На дверях по сім замків — шість звичайних, один — електричний. І навіть якщо охоронець, так званий «продольний» захоче відкрити камеру, то не зможе, бо той електричний замок вимикається із чергової кімнати всього СІЗО. Тож змовитися про втечу в стилі Шоушенка не вдасться. В цей блок для колишніх розстрільних справ я і потрапив.

Перше, що вразило в корпусі, це запах! Я не знаю, як це передати. Суміш оселедців, жиру, калу, мочі… Ну, важко сказати, просто зносить з ніг. За півтора року, що там був, до цього смороду я так і не звик.

Що іще одразу кидається в очі — це бруд. Тобто підлога, зрозуміло, помита, але в кутках налипла така вікова грязюка, якесь павутиння, жир. Потім вже з’ясувалося, що в тюрмі взагалі заборонені будь-які миючі засоби для сантехніки та засоби проти тарганів. Маразм.

В камеру відвели, оточили коробочкою чоловік шість-вісім. Іронічно вийшло: на волі я жив на Старонаводницькій, 13, квартира 158. А тут — вул. Лук’янівська, 13, «квартира», тобто камера № 157. Потім стало відомо, що в сусідній 158-й сидить той, кого звинувачують у вбивстві двох міліціонерів.

Камера

Камера — дев’ять квадратних метрів на чотири людини. Двоє нар — одні звичайні, інші — дворівневі. Заходиш, півкроку праворуч — одразу параша. Це таке маленьке підвищення, в якому є ніби така кахельна дірка сорокових років. Від камери цей куток відділяється стінкою по груди, півметра. Стіни в камері ядучо-зеленого кольору. Одразу за цією стінкою залізний умивальник з абсолютно зогнилим краном. Щоб не дзюрило на усі боки, ми його щотижня чим попало перебинтовували. Потім ще виявилося, що повністю роздовбане і коліно, бо його проривало кожні три дні. Треба було брати пластикову пляшку, підпалювати запальничкою і закапувати «прохудівшеєся мєсто» крапельками рідкого пластику.

Камера дуже висока — під чотири метри. Тому лампочки під стелею практично не видно. Ще десь там нагорі вікно, під ним — пригвинчений до підлоги залізний столик. На цьому вікні чотири шари ґрат: ґрати, сітка, ґрати, сітка. І прямо на ґратах висять грона пакетів з продуктами — там холодно, а холодильника в камері немає. Як там у Рильського: «Мороз погрози пише на вікні». Але моє вікно ще й наполовину розбите, звідти цілу ніч на голову сипле снігом.

Ну й, звісно, відеокамери, у двох кутках. Теоретично вони розташовані так, щоб не видно було, коли ти в туалеті, «на дальняку» по тюремному, та насправді камери пробивають всі кутки.

Тож я заходжу, а там, значить, сидять двоє. Як себе поводити, я не знав. З книжок знав, що треба зайти, сказати, як тебе звати, за якою статтею сидиш. Це звичайне правило у в’язниці, навіть у міліцейських камерах. Я зайшов, протягнув обом руку, хоча пізніше дізнався, що в тюрмі за руку вітатись не прийнято. Спитав у своєму стилі, кажу: ідентифікувати треба? Ті кажуть: «Та ні, ми вас знаємо, разом служили, сідайте — ось ваші нари».

Одразу було видно, що «основний» в камері той, що старший — колишній працівник ДАІ, потім працював у ІОС — інспекції особового складу. Валентин Миколайович, родом з Чернігівщини. Сидів за хабар. До нього начальник направив винних в чомусь даішників — попити чаю. Попили, а коли вже прибирали зі столу, вкинули п’ятсот баксів йому в кульок, мовляв, «ти ж нас не забувай і суворо не карай». Ну а щойно двері закрилися, увірвалася внутрішня безпека і його пов’язали. Разом з начальником. Правда той побув у СІЗО три місяці і вискочив з обіцянкою виручити. Ну, і забив. А Миколайович відсидів два роки. І за весь цей час він був у суді менше двадцяти годин сумарно! Для мене це було потрясіння. Я знав, що люди можуть сидіти ні за що, але що людей не возять у суд по три, по чотири місяці!.. Ви уявіть собі, що пам’ятає суддя через третій приїзд, тобто через рік! Забігаючи наперед, скажу, що Миколайович отримав умовний строк, і буквально перед моїм від’їздом у табір його випустили.

Думаю, це якось координувалося, бо ми для них були прийнятною парою. Адже будь-яка адміністрація будь-якого закладу підбирає в’язнів за психологічною сумісністю. Бо зальоти зі скандалами і поножовщиною, або навіть із психологічними протистояннями, нікому не потрібні. Як правило, коли в’язні починають між собою гавкатися, нормальний начальник їх розводить. А з Миколайовичем ми за цей час, можна сказати, навіть подружилися.

Третій наш співкамерник був Віталій, прокурор із Донецької області. Зовсім юний. За розповіддю, його кум замахнувся на підприємство під «кришею» Рената Кузьміна, а хлопець став винним за те, що він в цей час із кумом по телефону розмовляв. І для статистики його теж посадили. До речі, пізніше цього хлопця перевели у камеру до судді Зварича. Там він дуже шкодував, що не вивчив у нашій камері — «хаті» на тюремному жаргоні — наші бандерівські коломийки й колядки, я їх ціле Різдво наспівував. Пізніше Віталій отримав умовне, вийшов раніш за нас, і декілька разів навіть передавав нам з Донецька фірмові передачі — кінську ковбасу.

Першим ділом мені пояснили, що таке «фітіль». Коли людина йде в туалет, її за цією невисокою стінкою не видно, але її запах чутно. Тому є два варіанти: або курити при цьому, або палити «фітіль». В нас ніхто не курив, тому ми палили фітіль — береш клаптик газети, скручуєш її в козячу ніжку, підпалюєш, і одразу задмухуєш. Вона помаленьку тліє і цей дим тліючого газетного паперу вбиває всі інші запахи.

Мені виділили одинарні нари. Дуже тоненький матрац, через який пробиваються залізні такі широкі смуги. І те місце, де вони перетинаються, якраз припадає під стегно. Спати на боці дуже незручно. А подушечка, ну, скажемо так, завтовшки сантиметрів десять не більше.

Першу ніч довго не спав — скажу відверто. Спершу прислухався до сусідів. Але це тривало недовго, бо я почав дізнаватись про іншу сторону життя в тюрмі. Рівно о десятій піднявся якийсь дивний шум, як на базарі. Я вирішив зайвих питань не задавати, лежу, і тут Миколайович сам каже: «О, зеки прокинулись». Кажу — в смислі? Мені пояснили, що, виявляється, в тюрмі зеки — кого не викликають на допити або в суд — сплять вдень. Рівно о шостій всі пересування припиняються, а о десятій починається інше життя. В деяких «чорних хатах» забивають замки дерев’яними кілочками, щоб персонал не міг туди зайти, і починає діяти інша влада.

Тобто — починають розбиратися, варити самогон, ширятися, грати в карти. Ну й головне заняття — ганяти «коней».