ЛитВек: бестселлеры недели
Бестселлер - Борис Акунин - Аристономия - читать в ЛитвекБестселлер - Бенджамин Грэхем - Разумный инвестор  - читать в ЛитвекБестселлер - Евгений Германович Водолазкин - Лавр - читать в ЛитвекБестселлер - Келли Макгонигал - Сила воли. Как развить и укрепить - читать в ЛитвекБестселлер - Борис Александрович Алмазов - Атаман Ермак со товарищи - читать в ЛитвекБестселлер - Мичио Каку - Физика невозможного - читать в ЛитвекБестселлер - Джеймс С. А. Кори - Пробуждение Левиафана - читать в ЛитвекБестселлер - Мэрфи Джон Дж - Технический анализ фьючерсных рынков: Теория и практика - читать в Литвек
Литвек - электронная библиотека >> Віталій Сергійович Забірко >> Современная проза >> Пейзажний живопис Полосiна >> страница 3
class="book"> - Полосін помер...

- Як? - Обличчя хлопця видовжилося.

Тифієв здогадувався, що буде далі, а тому поспішив випередити наступне запитання:

- Це трапилося майже сто років тому.

Здається, Бартишев цією квапливістю був не дуже задоволений.

- Ти знаєш, навіщо я запросив тебе сюди? - спитав Клоре. - Як, по-твоєму, що це таке? - він вказав на клітки з тваринами.

- Хом’як і, по-моєму, полівка, - відповів Тифієв.

- Помиляєшся. Це - твори художника Полосіна! Щоправда, мимовільні. А ось і самі його картини, - Клоре кивнув у бік клумб. - Одна твоя, а дві мені люб’язно надав музей Комсомольська. Твій Полосін був посереднім художником, але... він геній! Йому вдалося перетворити тривимірний простір у двовимірний!..

Тифієв озирнувся і раптом в одній із клумб упізнав картину Полосіна.

- Тут, колего, ви помиляєтесь, - встряв у розмову Бартишев. - На мою думку, це згортання простору...

Але Тифієв уже не слухав. Він поставив свій портфель на підлогу, підійшов до клумби й опустився на коліна. Це справді була картина Полосіна, точніше, натура, з якої Полосін “змалював” свій твір. Те ж саме різнотрав’я, щоправда, трохи прив’яле... Тифієв зірвав одну травинку, зім’яв її між пальцями і підвівся.

- Щось подібне я й сподівався побачити, - стиха мовив він.

Його ніхто не почув. Троє вчених вели запеклу суперечку.

- Та яка різниця, як це назвати! - запально доводив Клоре.

- Найсуттєвіше, що хоча ми й змогли зробити зворотну розгортку картин Полосіна, проте й досі не знаємо принципу, за яким вони створювались! Боюся, що так і не дізнаємось...

- Ви сумніваєтесь у наших методах досліджень?

- Так! Тому що ми звикли розробляти якісь теорії, а тут нічогісінько немає. Порожне місце. У Полосіна було геніальне осяяння, за останні сто років нікому й на думку не спало нічого подібного. А того, хто зміг би нам що-небудь розповісти, - його вже немає.

- А от щодо цього в мене є сумніви! - голосно сказав Тифієв.

Усі замовкли і здивовано повернулися до нього.

- Щодо чого?

- Щодо того, що його вже немає.

У цілковитій тиші Тифієв попрямував до свого портфеля і розстебнув його.

- Перед вами останній твір Антона Віленовича Полосіна, - мовив він, дістаючи картину з портфеля.

Картина була виконана в тій самій манері. На товстому чорному пластику було зображено куточок осінньої тайги. Невеличка галявина з іще зеленою, та вже мерхнучою травою, два кущі барбарису зі стиглими ягодами, а між ними, схилившись над мольбертом, стояв художник. Голова його була повернута до глядачів, і здавалося, що він, весело примружившись, дивиться на нащадків.




© АНІСІМОВ М. Ю. Пульс безконечності / ЗАБІРКО В. С. Теплий сніг / ФІЛІМОНОВ О. Є. Ілюзіон: Фантастичні повісті та оповідання. - К.: Молодь, 1988. - 304 с. - (Компас).